سامانه شناسایی ایثارگر و وابسته (سجایا) + آموزش

در این مقاله چه چیز میخوانیم؟

یکی از اتوماسیون هایی که جهت سهولت انجام امور دولتی در اختیار افراد قرار گرفته است سامانه شناسایی ایثارگر یا وابسته میباشد. این سامانه به منظور شناسایی و مشاهده اطلاعات ایثارگران به صورت غیر حضوری راه اندازی شده است. سازمان امور ایثارگران با راه اندازی این سامانه امکانات مختلفی را در اختیار ایثارگران و خانواده آنها قرار داده است. با پاسخگو رایانه همراه باشید.

کاربرد سامانه ایثارگران (سجایا) برای افراد

در سال های اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و همچنین همه گیری ویروس کرونا، سازمان ها و ارگان های زیادی تصمیم به ارائه خدمات خود به صورت غیرحضوری گرفتند و به همین منظور سامانه های مختلفی راه اندازی شد. یکی از این ارگان ها سازمان امور ایثارگران بود که با راه اندازی سامانه ای به نام سجایا ارائه خدمات به صورت غیرحضوری و مجازی را آغاز نمود.

ایثارگران و خانواده آنها میتوانند از امکانات مختلف سامانه سجایا استفاده نمایند. لازم به ذکر است برای استفاده از خدمات این سایت باید ابتدا در آن ثبت نام نمایید.

نحوه ثبت نام در سامانه سجایا (ایثارگران)

بر خلاف بسیاری از سامانه های الکترونیکی که امروزه فعالیت میکنند، ثبت نام در سامانه سجایا به صورت غیرحضوری امکان پذیر نیست. برای ثبت نام در سامانه ایثارگران باید به مرکز بنیاد شهید و امور ایثارگران منطقه خود مراجعه نموده و برای ثبت نام در سامانه درخواست دهید.

در هنگام مراجعه حضوری از شما خواسته میشود که اطلاعات هویتی ، شماره تلفن همراه و آدرس خود را ارائه کنید. بعد از بررسی اطلاعات ارائه شده و تایید آنها نام کاربری و رمز عبوری برای ورود به سمانه سجایا در اختیار شما قرار میگیرد که با استفاده از آن میتوانید از خدمات این سامانه استفاده نمایید.

نکته ای که قابل ذکر است این است که برای ثبت نام در سامانه سجایا نیازی به مراجعه مرکز بنیاد شهید و ایثارگرانی که در آن پرونده دارید نمیباشد و میتوانید با مراجعه به نزدیکترین مرکز مراحل ثبت نام خود را انجام دهید.

راهنمای استفاده از سامانه ایثارگران (سجایا)

برای ورود و استفاده از خدمات و امکانات سامانه سجایا ابتدا باید ایثارگر و یا وابسته شناسایی شود. به این منظور میتوانید طبق راهنمایی زیر عمل کنید:

  • از طریق مرورگر در کامپیوتر یا تلفن همراه به آدرس سامانه الکترونیکی سجایا “https://isaarit.isaar.ir” مراجعه نمایید و از بخش خدمات الکترونیک عمومی روی گزینه استعلام ایثارگر یا وابسته کلیک نمایید.
    راهنمای ورود به سامانه سجایا
  • پس از کلیک بر روی گزینه فوق صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما باز میشود که با ورود کد ملی خود در آن میتوانید به ادامه مراحل دسترسی داشته باشید.
    سامانه سجایا
  • همچنین شما میتوانید با کلیک بر روی لینک زیر به صورت مستقیم به صفحه استعلام وارد شوید.

استعلام ایثارگر یا وابسته

  • پس از ورود کد ملی و کد امنیتی در این صفحه در صورتی که استعلام موفقیت آمیز باشد با صفحه ای مانند تصویر زیر روبرو میشوید. پس از استعلام موفق میتوانید از خدمات سامانه استفاده نمایید.
    سامانه ایثارگران

خدمات و امکانات سامانه سجایا (ایثارگران)

خدمات و امکانات سامانه الکترونیکی ایثار در سه سرشاخه دسته بندی میشوند .این سه سرشاخه عبارتند از “خدمات الکترونیکی عمومی” ، “خدمات الکترونیکی ایثارگران” و “خدمات الکترونیکی کارکنان”

بخش خدمات الکترونیکی عمومی سامانه سجایا

این بخش شامل خدمات عمومی ایثارگران یا وابستگان آنها است. خدمات این بخش شامل استعلام ایثارگر یا وابسته ، استعلام معرفینامه، استعلام مزار شهدا، ارتباط با بنیاد و نمایشگاه کارآفرینان و نخبگان میباشد.

بخش خدمات الکترونیکی ایثارگران سامانه سجایا

این بخش شامل خدمات اختصاصی ایثارگران میباشد. خدمات ارائه شده در این بخش صدور و نمایش فیش حقوقی ، درخواست کارت ایثارگری، ثبت و پیگیری درخواست ها، ثبت و پیگیری شکایات، پیشنهادات، سولات متداول و میز خدمت بنیاد میباشد.

بخش خدمات الکترونیکی کارکنان سامانه ایثارگران

این بخش شامل خدمات اختصاصی برای کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران میباشد. خدمات ارائه شده در این بخش صدور و نمایش فیش حقوقی ، جزوات آموزشی، شاهدان کوثر و سامانه مشترک بنیاد و راه و شهرسازی میباشد.

آموزش صدور ، نمایش و دریافت فیش حقوقی در سامانه سجایا

همانطور که در قسمت قبل گفتیم یکی از خدمات قابل ارائه در سامانه الکترونیکی ایثارگران ، نمایش و دریافت فیش حقوقی ایثارگران میباشد. برای دریافت فیش حقوقی ابتدا باید با کلیک بر روی (این لینک) به سامانه ایثار وارد شوید و سپس از منوی خدمات الکترونیکی ایثارگران بر روی گزینه فیش حقوقی ایثارگران کلیک کنید.

دریافت فیش حقوقی ایثارگران

پس از کلیک بر روی گزینه فوق به صفحه ای مانند تصویر زیر منتقل خواهید شد. در این صفحه باید نام کاربری و رمز عبوری که هنگام ثبت نام حضوری از بنیاد دریافت کرده اید را وارد کرده و پس از ورود کد امنیتی بر روی دکمه ورود کلیک کنید. پس از آن به فیش حقوقی خود دسترسی خواهید داشت و میتوانید آن را پرینت یا دانلود نمایید.

سامانه ایثار

درخواست صدور کارت ایثارگری در سامانه سجایا

درخواست صدور کارت ایثارگران در سامانه سجایا مانند دریافت فیش حقوقی میباشد. بدین منظور باید ابتدا به صفحه اصلی سامانه مراجعه نموده و بر روی گزینه درخواست صدور کارت کلیک نمایید. پس از کلیک بر روی این گزینه به صفحه ای منتقل میگردید که میتوانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود به آن وارد شوید. پس از ورود امکان درخواست صدور کارت به صورت غیرحضوری برای شما فراهم میباشد.

به راهنمایی ، آموزش یا پشتیبانی نیاز دارید؟!

همراه گرامی پاسخگو رایانه ، در صورتی که به راهنمایی ، آموزش و یا پشتیبانی در زمینه سامانه سجایا و یا سامانه های دولتی دیگر نیاز دارید میتوانید با ما در تماس باشید. از تماس شما خوشحال خواهیم شد.

مقالات دیگر پاسخگو رایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.