علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر چیست؟ +راه حل

خاموشی ناگهانی کامپیوتر

در این مقاله چه چیز میخوانیم؟

اگر اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید، یقینا با مشکل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر مواجه شده اید. در این مقاله به بررسی علت های خاموشی ناگهانی کامپیوتر در حال کار میپردازیم و روش های رفع این مشکل را بیان خواهیم کرد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا کامپیوتر من به طور ناگهانی خاموشی میشود؟

سیستم کامپیوتری در حالتی که مشکلی نداشته باشد و به طور عادی کار کند، تقریبا میتوان گفت غیر ممکن است که به طور ناگهانی خاموش شود. پس میتوان نتیجه گرفت ، زمانی که کامپیوتر شما در حالی که دارید از آن استفاده میکنید خاموش میشود ، مشکلی در میان است. پس نباید بی تفاوت از کنار آن بگذرید. اما علت ایجاد این مشکل چیست؟ در ادامه علل خاموشی کامپیوتر در حال کار را بررسی میکنیم.

مشکل خاموشی ناگهانی کامپیوتر سخت افزاری است یا نرم افزاری؟

در اغلب اوقات، یعنی بیشتر از 90% موارد این مشکل توسط عوامل سخت افزاری ایجاد میگردد. بنابراین اولین مواردی که باید در هنگام وقوع این مشکل بررسی شوند، موارد سخت افزاری هستند. اما موارد معدودی مشکلات نرم افزاری نیز وجود دارند که میتوانند باعث خاموشی ناگهانی کامپیوتر شوند. در ادامه به بیان کلیه این عوامل پرداخته و راه حل آنها را نیز بررسی میکنیم.

خاموشی ناگهانی کامپیوتر بر اثر داغ شدن پردازنده CPU

متداول ترین عاملی که باعث خاموشی ناگهانی کامپیوتر میشود، داغ شدن بیش از اندازه CPU کامپیوتر است. پردازنده یا همان CPU به طور معمول نیز در دمای بالایی فعالیت میکند. اما زمانی که به هر دلیلی دمای آن به بیش از آستانه تحمل افزایش یابد، سیستم به طور خودکار به جهت جلوگیری از آسیب به CPU خاموش میگردد.

داغ کردن پردازنده

اما برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید، ابتدا باید بدانید که پردازنده به چه علتی داغ کرده است. داغ کردن سی پی یو معمولا چندین عامل دارد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

1- عدم وجود یا فاسد شدن خمیر سیلیکون پردازنده

برای بررسی این مشکل ابتدا باید بدانید خمیر سیلیکون چیست. خمیر سیلیکون یک انتقال دهنده حرارتی با رسانایی حرارتی بسیار بالا است. این خمیر در بین پردازنده و هیت سینک (قطعه فلزی که حرارت دریافت شده از پردازنده را به هوا منتقل میکند) استفاده میشود. خمیر سیلیکون خلل و فرج سطح فلزی هر دو قطعه را پر کرده و حرارت تولید شده توسط سی پی یو را به بهترین نحو ممکن به هیت سینک انتقال داده و از این طریق خنک میگردد.

حال که میدانید خمیر سیلیکون چیست، باید بدانید که این ماده وابسته به کیفیت اولیه ، دارای عمری محدود است. با گذشت چند سال از عمر کامپیوتر، ممکن است خمیر سیلیکون کارکرد اولیه خود را از دست داده و به همین دلیل دمای پردازنده به درستی دفع نگردد. در این حالت ممکن است کامپیوتر شما به دلیل داغ کردن بیش از اندازه CPU خاموش شود. 

در صورتی که خاموشی ناگهانی کامپیوتر به این علت رخ داده باشد، نیاز است که یک خمیر سیلیکون با کیفیت مناسب تهیه نموده و پس از بازکردن فن پردازنده آن را به مقدار مناسب بر روی Cpu بمالید. 

استفاده از خمیر سیلیکون روی cpu

توجه داشته باشید که برخی از پردازنده ها حرارت بیشتری تولید میکنند و نیاز به خمیر سیلیکون با رسانایی حرارتی و کیفیت بسیار بالا دارند. همچنین پیش از استفاده از خمیر سیلیکون محل را از باقی مانده خمیر قبلی یا هرگونه کثیفی پاک نمایید.

2-  کثیفی یا خرابی فن خنک کننده CPU 

همانطور که میدانید تمامی پردازنده ها برای خنک ماندن از یک فن استفاده میکنند. فن خنک کننده پردازنده مانند تمام موتورهای الکتریکی دیگر عمر محدودی دارد و همچنین ممکن است دچار مشکلاتی شود. یکی از این مشکلات کثیف شدن بیش از اندازه فن است. 

کثیف شدن فن پردازنده

زمانی که فن سی پی یو در محیطی که گرد و خاک یا چربی زیادی وجود دارد کار کند، پس از مدتی پره ها و بدنه آن با گرد و خاک پوشیده میشوند. وجود گرد و خاک ممکن است باعث اختلال در کارکرد صحیح فن شود و در نتیجه حرارت Cpu به طور صحیح دفع نشود. در نتیجه با افزایش دمای پردازنده، کامپیوتر به طور ناگهانی خاموش میشود. 

راه حل این مشکل تمیز کردن فن پردازنده است. برای اینکار میتوانید از جریان شدید هوا، مانند سشوار و یا دمنده های صنعتی استفاده نمایید. در صورتی که گرد و خاک با چربی همراه باشد باید از یک مسواک برای تمیز کردن فن استفاده نمایید. 

تمیز کردن فن سی پی یو

مشکل دیگری که ممکن است برای فن سی پی یو ایجاد شود، خرابی آن است. معمولا دو عامل باعث خرابی فن های کامپیوتر میشوند. اولین عامل که قابل تعمیر نیست، آسیب به سیم پیچی های فن است. معمولا این مشکل به دلیل جرارت بالای فن ایجاد میشود. به طور مثال زمانی که فن کثیف باشد به سختی حرکت میکند. در نتیجه سیم پیچی های آن داغ شده و آسیب میبینند. 

دومین عامل خرابی فن، خشک شدن محور ، بوش یا بلبرینگ فن است. این مشکل در اکثر فن ها قابل حل است. البته این یک راهکار موقت است و در نهایت فن باید تعویض شود. برای رفع این مشکل باید برچسبی که در مرکز فن است را جدا کنید. در زیر این برچسب یک سوراخ کوچک وجود دارد که ممکن است با درپوش پوشیده شده باشد. 

تعمیر فن کامپیوتر

با برداشتن این درپوش محور فن را مشاهده میکنید. برای رفع مشکل باید با یک سرنگ کوچک مقداری روغن چرخ را به این نقطه تزریق نمایید. با اینکار محور فن روان شده و به حالت اولیه باز میگردد.

روغن کاری فن cpu

3- اورکلاک کامپیوتر یا فشار بیش از حد به پردازنده

حتی زمانی که خمیر سیلیکون کامپیوتر شما مشکلی ندارد و فن پردازنده نیز سالم است، ممکن است حرارت پردازنده شما به سطح هشدار برسد ودر نتیجه سیستم شما خاموش شود. اما علت چه چیزی میتواند باشد؟ اگر به تازگی کامپیوتر خود را اورکلاک کرده اید، احتمالا بیش از اندازه به پردازنده فشار اورده اید و در نتیجه سی پی یو داغ کرده و سیستم شما خاموش میشود. همچنین ممکن است استفاده از نرم افزارهایی که به مدت طولانی پردازنده شما را به صورت 100 درصدی درگیر کنند، باعث خاموشی سیستم شما شود.

اورکلاک کامپیوتر یک امر تخصصی است و نیاز به انجام تحقیقات و دانش اولیه دارد. در صورتی که بدون اطلاعات کامل اقدام به اورکلاک کامپیوتر خود کنید ممکن است به سخت افزار سیستم آسیب غیر قابل جبرانی وارد نمایید.

خرابی و اختلال در منبع تغذیه (پاور) کامپیوتر و خاموشی ناگهانی آن

پاور یا منبع تغذیه هر کامپیوتر، قلب تپنده آن است که وظیفه تأمین انرژی مورد نیاز تمامی قطعات کامپیوتر را دارد. هر کدام از قطعات کامپیوتر نیازمند ولتاژ و جریان خاص خود هستند. بنابراین پاور کامپیوتر باید از دقت بالایی برخوردار باشد. گاهی ممکن است خاموشی ناگهانی کامپیوتر به علت وجود مشکلی در منبع تغذیه باشد. زیرا مادربرد کامپیوتر از سیستم های امنیتی خاصی برخوردار است و در صورتی که در عملکرد پاور مشکلی وجود داشته باشد، کامپیوتر را به صورت خودکار خاموش میکند.

مشکل پاور کامپیوتر

مشکلات مختلفی در پاور کامپیوتر باعث ایجاد این مشکل میشود. نوسان ولتاژ خروجی، نوسان جریان خروجی، کاهش یا افزایش ولتاژ های خروجی، وجود نویز در خروجی و … مثال هایی از مشکلات منبع تغذیه هستند. برای رفع این مشکل ابتدا میتوانید سیستم خود را با یک منبع تغذیه دیگر تست کنید و در صورتی که مطمئن شدید مشکل از پاور است به یک تعیمرکار مراجعه نمایید.

خاموشی ناگهانی کامپیوتر به دلیل ویروس

اگر علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما هیچکدام از موارد سخت افزاری نبود، ممکن است پای ویروس های کامپیوتری در میان باشد. برخی از ویروس های کامپیوتری باعث افزایش بیش از اندازه پردازش های کامپیوتر و در نتیجه داغ کردن سیستم و خاموش شدن آن میشوند. همچنین برخی از ویروس های دیگر ممکن است با ارسال دستور شات داون به طور ناگهانی کامپیوتر شما را خاموش کنند.

برای رفع این مشکل اگر آنتی ویروس ندارید، یک آنتی ویروس مناسب نصب کنید و در صورتی که دارید نیز آن را به اخرین نسخه آپدیت کنید. سپس سیستم خود را به طور کامل اسکن کنید تا در صورتی که ویروسی وجود دارد از شر آن خلاص شوید.

خاموشی کامپیوتر به دلیل مشکلات سیستم عامل

گاهی مواقع ممکن است هیچ کدام از عوامل بالا باعث خاموشی ناگهانی کامپیوتر شما نشده باشد. در این حالت ممکن است برخی مشکلات در سیستم عامل کامپیوتر شما باعث ایجاد این مشکل شود. علی الخصوص اگر زمان بسیار زیادی از نصب سیستم عامل کامپیوتر شما میگذرد.

ارور صفحه آبی در ویندوز
صفحه آبی در ویندوز Xp

مشکلات رجیستری ویندوز و به هم ریختن فایل های سیستمی، مشکلات درایورهای سخت افزاری ویندوز و برخی موارد دیگر ممکن است باعث خاموشی ناگهانی کامپیوتر شما شوند. گاهی ممکن است خاموشی ناگهانی کامپیوتر با خطای صفحه آبی همراه باشد. در مقاله “بررسی جامع ارور صفحه آبی و روش های رفع آن” راه حل این مشکل را بیان کرده ایم.

 

همچنین میتوانید معنی کدهای خطای صفحه آبی را اینجا مطالعه کنید.

مقالات دیگر پاسخگو رایانه

بدون پرسش یا دیدگاه on علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر چیست؟ +راه حل

دیدگاه یا پرسش خود را درج کنید!

آخرین مقالات

به راهنمایی نیاز دارید؟

کارشناسان ما در تمام ساعات شبانه روز آماده پاسخگویی به شما هستند.

تماس با پاسخگو رایانه

دسته بندی بلاگ

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به دامنه PCPasokh.ir میباشد.1399-1400