خرابی و مشکلات نرم افزاری هارد دیسک + روش رفع ایراد

مشکلات و ایرادات نرم افزاری هارد دیسک و روش حل آنها

در این مقاله چه چیز میخوانیم؟

یکی از حساس ترین و پیچیده ترین قطعات هر کامپیوتر، هارد دیسک میباشد. اکثر هارد دیسک ها، دارای دو بخش مکانیکی و الکترونیکی هستند که همین مسئله آسیب پذیری آنها را بیشتر میکند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکلات و ایرادات نرم افزاری هارد دیسک ها و روش تعمیر یا بازیابی اطلاعات از آنها بپردازیم. با پاسخگو رایانه همراه باشید.

انواع خرابی ها و ایرادات هارد دیسک

هر قطعه الکترونیکی، در زمان کارکرد خود ممکن است دچار مشکل شود. این احتمال برای هارد دیسک های معمولی به میزان قابل توجهی بیشتر است. زیرا هارد دیسک ها به غیر از مدارات الکترونیکی دارای بخش مکانیکی نیز هستند. این مسئله باعث میشود که ایرادات ایجاد شده در هارد دیسک ها با دیگر قطعات الکترونیکی متفاوت باشد. در ادامه به بررسی انواع مشکلات پیش آمده برای هارد دیسک ها میپردازیم.

هارد دیسک ها بسته به نوع آنها ممکن است دچار ایرادات و مشکلات متفاوتی شوند. اما به طور کلی با توجه به منشأ وجود ایرادات میتوان آنها را به دو دسته تقسیم نمود.

ایرادات و مشکلات هارددیسک

ایرادات سخت افزاری هارد دیسک

مشکلات سخت افزاری در هارد دیسک ها ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیایند. اما متداول ترین عوامل ایجاد کننده مشکلات سخت افزاری در هارد دیسک ها شامل ضربه و فشار فیزیکی بر روی هارد دیسک، خرابی منبع تغذیه هارد دیسک و بد افزارهای مختلف میباشد. از عوامل ایجاد کننده مشکل که بگذریم، نوبت به معرفی مشکلات سخت افزاری هارددیسک ها میرسد. در ادامه به صورت خلاصه ایرادات سخت افزاری هارد دیسک ها را بیان نموده ایم:

 • خرابی الکترونیکی در برد یا همان PCB هارد دیسک ها

 • خرابی سطح دیسک یا پلتر هارددیسک ها

 • خرابی یا ضعیف شدن هد هارد دیسک

 • ایراد در کارکرد صحیح موتور اسپیندل هارد دیسک

 • وجود صدای اضافه در هنگام کارکرد هارد

ایرادات و خرابی های نرم افزاری هارد دیسک

تمامی هارد دیسک ها در هر نوعی که باشند، حتی دیسک های ssd ممکن است دچار مشکلات نرم افزاری شوند. ایرادات نرم افزاری هارد دیسک ها متعدد هستند. برخی از این ایرادات ممکن است در کارکرد صحیح هارد دیسک اختلال ایجاد کنند. مثلا باعث کندی هارد دیسک شوند. برخی دیگر از مشکلات نرم افزاری ممکن است باعث عدم کارکرد هارد دیسک به طور کامل شوند.

در ادامه به بررسی کامل مشکلات و ایرادات نرم افزاری هارد دیسک های مختلف ، عوامل ایجاد کننده آنها و روش رفع مشکلات میپردازیم.

مشکل فریمور Frimware هارد دیسک ها

هارد دیسک ها برای کارکرد صحیح نیاز به یک نرم افزار کنترلی دارند که تمام امور هارد را در دست دارد و مدیریت میکند. این نرم افزار فریمور نام دارد و در ناحیه سرویس هارد دیسک قرار دارد. فریمور از زمان استارت هارد دیسک، قبل از اینکه هرگونه فرآیندی شروع شود، شروع به کار میکند. این یعنی در صورت وجود هر گونه مشکل در فریمور امکان استفاده از هارد دیسک وجود ندارد.

خرابی فریمور و رفع مشکل آن امری تخصصی است و نیاز به تبحر دارد. بسیاری از تعمیرکارانی که تجربه کمتری دارند در هنگام روبرو شدن با مشکلات فریمور تشخیص اشتباه میدهند و اینگونه باعث هدر رفتن زمان یا حتی پیچیده تر شدن مشکل میشوند. هنگامی که فریمور هارد دچار مشکل میشود ممکن است علائمی به وجود آید که نشان از مشکل دیگری میدهد.

مشکل بدسکتور هارد دیسک

پیش از اینکه بخواهیم برای شما مشکل بدسکتور را شرح دهیم، نیاز است اطلاعات مختصری در مورد کارکرد هارد دیسک و سکتور در اختیارتان بگذاریم. بخش مکانیکی یا همان فضای ذخیره سازی هارد دیسک ها از چندین دیسک یا پلتر تشکیل شده است. هر پلتر از واحدهای کوچکی تشکیل شده است که سکتور نام دارند.

سکتور و بدسکتور در هارد دیسک

سکتور ها کوچکترین واحد تقسیم بندی هارد دیسک هستند که اطلاعات توسط هد ها بر روی آنها نوشته شده یا از روی آنها خوانده میشود. حال اگر به هر دلیلی یک سکتور قابل خواندن یا نوشتن نباشد، اصطلاحا میگوییم که هارد دیسک دچار بدسکتور شده است. به مشکل خوردن سکتورهای یک هارد دیسک ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. اما معمولا درصد زیادی از بدسکتور ها قابل حل هستند.

شناسایی نشدن یا عدم دیتکت هارد دیسک

یکی از مشکلاتی که ممکن است هارد دیسک ها با آن روبرو شوند شناسایی نشدن یا دیتکت نشدن آن ها است. عوامل مختلفی ممکن است باعث به وجود آمدن این مشکل شوند که برخی از آنها سخت افزاری و برخی دیگر نرم افزاری هستند. زمانی میتوانیم بگوییم که هارد دیسک دیتکت نمیشود که ابتدا اطمینان حاصل کنیم که تغذیه هارد دیسک به طور صحیح متصل شده است و سپس از سلامت کابل دیتای هارد دیسک نیز مطمئن شویم.

کند شدن هارد دیسک

یکی از مشکلات متداول هارد دیسک ها کند شدن آنها است. البته باید بگوییم که تقریبا تمامی موارد کندی هارد دیسک قابل رفع است. کند شدن هارد دیسک ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. در بسیاری از مواقع علت این مشکل بدسکتور است و با رفع مشکل بدسکتور سرعت هارد دیسک نیز عادی میشود.

اما موارد دیگری نیز ممکن است باعث کندی هارد دیسک شوند. البته نوع خاصی از کندی هارد دیسک وجود دارد که به علت ضعف در هد یا پلتر ها به وجود میاید. این مورد قابل حل نیست ولی خبر خوب این است که بسیار کم این مشکل رخ میدهد.

ورود بدافزار یا ویروسی شدن هارد دیسک

ویروس ها و بدافزارهای کامپیوتری ممکن است به هر کدام از سخت افزارهای کامپیوتر آسیب برسانند. هارد دیسک نیز از این موضوع در امان نیست. با ورود ویروس به هارددیسک ممکن است اطلاعات مندرج بر روی آن غیرقابل دسترس شود، اطلاعات حذف شود و یا حتی مشکلات سخت افزاری رخ دهد. اما اطلاعاتی که به دلیل ویروسی شدن از هارد دیسک حذف میشوند در اکثر موارد قابل بازیابی هستند.

فراموشی رمز عبور هارد دیسک

یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است برای هارد دیسک شما رخ دهد این است که برای آن رمز عبور قرار داده باشید و هم اکنون نتوانید آن را به خاطر بیاورید. متاسفانه در اکثر موارد اینچنینی برای اطلاعات داخل هارد دیسک نمیتوان کاری انجام داد و از دست خواهد رفت. پیشنهاد ما این است که اگر برای هارد خود پسورد گذاشته اید آن را در جای امنی یادداشت کنید.

روش های رفع مشکلات نرم افزاری هارد دیسک

در صورت بروز مشکلات نرم افزاری در هارد دیسک ها، شما میتوانید قبل از مراجعه به تعمیرگاه های تخصصی سعی کنید خودتان مشکل را حل کنید. البته اینکار در صورتی پیشنهاد میشود که اطلاعات تخصصی به اندازه کافی دارید. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که انجام کار توسط خودتان ریسک از بین رفتن اطلاعات را به همراه دارد.

برای رفع مشکلات نرم افزاری هارد دیسک ، نرم افزارهای تخصصی زیادی وجود دارد که هرکدام امکانات خاصی را ارائه میکنند. برخی از نرم افزارها محیط ساده دارند و توسط کاربران خانگی قابل استفاده اند و برخی دیگر تنها توسط متخصصان استفاده میشوند. در ادامه به معرفی 2 نرم افزار که در عین سادگی محیط کاربری، قدرتمند هستند میپردازیم.

رفع بدسکتور هارد دیسک با نرم افزار Hdd Regenerator

نرم افزار hdd regenerator

همانطور که پیش تر نیز گفتیم یکی از بدترین مشکلاتی که میتواند بلای جان هارد دیسک ها باشد، بدسکتور است. بدسکتورها میتوانند مشکلات متعددی را در هارد دیسک ها ایجاد کنند. اگر احساس میکنید هارد دیسک شما دچار بدسکتور شده است ، برای شناسایی و رفع آن با ما همراه باشید.

اگر جستجویی در گوگل انجام دهید متوجه خواهید شد که نرم افزارهای زیادی وجود دارند که برای رفع و ترمیم بدسکتور استفاده میشوند. اما آیا توانایی تمامی این نرم افزارها یکی است؟ صد درصد خیر. در بررسی های انجام شده توسط پاسخگو رایانه و طبق تجربه متخصصان بهترین نرم افزار برای شناسایی و رفع بدسکتور و انواع دیگر مشکلات نرم افزاری هارد دیسک ها Hdd Regenerator است.

تعمیر هارد دیسک با نرم افزار hdd regenerator ممکن است؟

نرم افزار hdd regenerator یکی از قدیمی ترین و تخصصی ترین نرم افزارهای ترمیم هارد دیسک است. طبق ادعای سازندگان این نرم افزار قابلیت شناسایی و رفع مشکلات هارد دیسک، حتی مشکلات فیزیکی را دارد. مزیت این نرم افزار در این است که در عین حال که قدرتمند و تخصصی است، رابط کاربری ساده ای دارد و نیاز به تنظیمات پیچیده ای ندارد. اینگونه است که تمامی کاربران با هر سطح اطلاعات تخصصی میتوانند از این نرم افزار استفاده کنند.

مزایا و قابلیت های اصلی hdd regenerator

 • تشخیص سریع مشکلات هارد دیسک
 • قابلیت تشخیص بدسکتورهای فیزیکی روی سطح دیسک
 • قابلیت رفع بدسکتور های فیزیکی روی هارد دیسک با استفاده از متد مولد حلقه های هیسترزیس
 • عدم از دست دادن اطلاعات هارد دیسک
 • قابلیت بازیابی اطلاعات و داده های ناخوانا
 • رابط کاربری آسان و کاربر پسند و بدون نیاز به انجام تنظیمات پیچیده
 • بدون وابستگی به سیستم فایل ( قابلیت استفاده در حالت Fat ، NTFS و دیسک های پارتیشن بندی نشده یا فرمت نشده)
 • حالت prescan (مفید برای تشخیص سریع بدسکتور)
 • قابلیت استفاده در نسخه های مختلف ویندوز و یا به صورت بوتیبل در محیط داس
 • از سرگیری عملیات از جایی که متوقف شده است
 • قابلیت تشخیص مشکلات هارد دیسک با استفاده از سیستم Smart
 • قابلیت مانیتور در لحظه هارد دیسک
 • و…

نرم افزار HDD Regenerator چگونه کار میکند؟

تقریبا 60 درصد از هارد دیسک هایی که دارای بدسکتور هستند، دارای مشکلات مغناطیسی بر روی سطح پلاتر خود هستند. این نرم افزار الگوریتمی را توسعه داده است که توسط آن میتواند سطح آسیب دیده دیسک را ترمیم کند. این متد مستقل از نوع سخت افزار عمل میکند. به این معنی که از انواع مختلف هارد دیسک با برندهای مختلف پشتیبانی میکند. Hdd regenrator میتواند حتی آسیب هایی را که با فرمت سطح پایین نیز ترمیم نشده اند، رفع کند.

نتیجه اینکار، بازیابی اطلاعاتی که ناخوانا شده اند میباشد. همچنین به دلیل ماهیت این عملیات، اطلاعات موجود در هارد دیسک تحت تاثیر قرار نگرفته و امکان از بین رفتن آنها وجود ندارد.

تعمیر هارد دیسک با نرم افزار HDD low level format

نرم افزار فرمت سطح پایین دیسکدومین نرم افزاری که برای تعمیر و ترمیم هارد دیسک استفاده میشود، نرم افزار HDD low level formatter است. این نرم افزار از لحاظ عملکرد کاملا متفاوت از HDD Regenerator است ولی هدف آن مشابه است. یعنی برای رفع بد سکتور و مشکلات هارد دیسک استفاده میشود. اصلی ترین تفاوت نرم افزار hdd low le level format با hdd regenerator این است که رفع مشکلات هارد دیسک توسط این نرم افزار مساوی است با حذف کامل اطلاعات هارد دیسک.

نرم افزار HDD low level formatter چگونه کار میکند؟

نرم افزار Hdd low level format برای حل مشکلات هارد دیسک از فرمت سطح پایین دیسک استفاده میکند. فرمت کردن هارد دیسک به دو روش امکان پذیر است. یکی فرمت سطح بالا است که کاربران معمولا انجام میدهند و دیگری فرمت سطح پایین. در فرمت Low level دیسک به صورت فیزیکی بررسی شده و سکتور ها یک به یک پاکسازی شده و به حالت اولیه کارخانه باز میگردند.

اینکار چند مزیت دارد. اول اینکه با انجام فرمت سطح پایین، امکان بازیابی اطلاعات دیسک به هیچ صورت وجود ندارد. به همین دلیل فرمت سطح پایین برای افرادی که قصد فروش هارد دیسک خود را دارند مناسب است. مزیت دوم این است که با پاکسازی سکتورها و بازگردانی آنها به حالت کارخانه، اگر مشکلی در هارد دیسک وجود داشته باشد (مانند بدسکتور) رفع میگردد. به همین دلیل است که از این نرم افزار برای تعمیر هارد دیسک استفاده میشود.

کار با نرم افزار hdd low level format

امکانات و قابلیت های نرم افزار HDD low level format

 • پشتیبانی از هارد دیسک های Sata ، IDE ، SSD ، NVME ، USB ، SCSI ، SAS و  firewire
 • پشتیبانی از هارد دیسک های با حجم بسیار بالا
 • پشتیبانی از تولیدات تمام برندهای هارد دیسک
 • پشتیبانی از مموری کارت ها و فلش مموری ها
 • عدم بازیابی اطلاعات پس از فرمت با این نرم افزار

همچنین بخوانید:  تفاوت فرمت سریع (Quick format) و فرمت کامل دیسک

تعمیر هارد دیسک و بازیابی اطلاعات به صورت آنلاین

هم اکنون با توجه به همه گیری ویروس کرونا، ترافیک شهری، اتلاف وقت و اتلاف هزینه اکثر افراد ترجیح میدهند خدمات مورد نیاز خود را به صورت غیرحضوری دریافت نمایند. حال زمانی که پای اطلاعات شما در میان باشد، استفاده از خدمات آنلاین ضرورت بیشتری پیدا میکند. با استفاده از خدمات آنلاین شما اطمینان پیدا میکنید که اطلاعات هارد دیسکتان به خطر نمی افتد.

اما آیا تعمیر هارد دیسک و بازیابی اطلاعات به صورت آنلاین و غیر حضوری ممکن است؟ پاسخگو رایانه با استفاده از بروزترین تکنولوژی های ارتباطی و به کارگیری کارشناسان خبره و آموزش دیده ، این امکان را برای مشتریان فراهم کرده است که خدمات تعمیر و ترمیم هارد دیسک و بازیابی اطلاعات از دست رفته را به صورت آنلاین دریافت نمایند.

برای استفاده از خدمات آنلاین ما تنها یک پیام به شماره زیر ارسال نمایید.تماس با پاسخگو رایانه

مقالات دیگر پاسخگو رایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.