آموزش تعویض باتری آیفون 5 و 5اس (Ipohne 5 , 5s)

راهنمای تعویض باتری آیفون 5 و 5اس

در این مقاله چه چیز میخوانیم؟

تمامی دستگاه هایی که با استفاده از انرژی باتری فعالیت میکنند، پس از مدتی به دلیل فرسودگی باتری، نباز بع تعویض باطری پیدا میکنند. تلفن های همراه نیز از این قائله مستثنی نیستند. حتی گوشی های تولید شده توسط شرکت اپل، با اینکه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند، پس از گذشت چندسال نیاز به تعویض باطری پیدا میکنند.

گوشی های آیفون 5 و 5اس با توجه به اینکه مدت زیادی از عمر آنها میگذرد معمولا نیاز به تعویض باتری خواهند داشت. در این مقاله به بررسی نحوه تعویض باطری در این دو مدل پرداخته و جزئیات آن را بررسی میکنیم.

آیا باتری آیفون 5 و 5اس مشابه همدیگر هستند؟

گوشی های اپل آیفون 5 و 5s از نظر ظاهری مشابه یکدیگر هستند. اما در کالبد داخلی آنها همه چیز متفاوت است. این دو مدل در تمام مشخصات فنی با یکدیگر تفاوت دارند که یکی از آنها باتری است. باتری آیفون 5اس دارای ظرفیتی بالاتر از باطری آیفون 5 است. همچنین امکان استفاده از باتری هر یک از این دو مدل در مدل مخالف وجود ندارد.

باطری اصلی آیفون 5 و 5s را چگونه میتوان تشخیص داد؟

تا چندسال پیش ، قطعات جانبی تقلبی کمتر در بازار وجود داشتند و در صورت وجود نیز از نظر ظاهری با قطعات اصلی تفاوت های فاحشی داشتند. این موضوع برای باتری های تلفن همراه نیز صدق میکرد. اما هم اکنون شرکت های تولید کننده قطعات جانبی موبایل که 99% آنها در چین واقع شده اند، به قدری در ساخت باتری های تقلبی موبایل با ظاهر اصلی مهارت پیدا کرده اند که تقریبا میتوان گفت تشخیص اصل یا فیک بودن باطری موبایل از روی ظاهر غیرممکن است.

اما این به این معنی نیست که روشی برای تشخیص وجود ندارد. ما در مقاله “راهنمای جامع تشخیص باتری آیفون اصلی از فیک” به طور کامل به بررسی این موضوع پرداخته ایم و با مطالعه آن میتوانید کمی مطمئن تر اقدام به خرید باطری آیفون نمایید.

در کنار شما هستیم ...
اگر در خصوص آموزش تعویض باتری آیفون 5 و 5اس (Ipohne 5 , 5s)نیاز به راهنمایی دارید میتوانید در تمام طول شبانه روز با کارشناسان ما در تماس باشید...

آیا امکان تعویض باتری آیفون 5 و 5اس در خانه وجود دارد؟

همانطور که میدانید باتری های آیفون 5 و 5اس از نوع داخلی غیرقابل تعویض بوده و شرکت اپل پیشنهاد داده است که برای تعویض باتری گوشی های آیفون به مراکز خدمات مجاز مراجعه نمایید. پروسه تعویض باطری گوشی های آیفون نیازمند داشتن تجربه لازم و ابزارهای مورد نیاز است. در صورتی که این دو مورد را دارید، میتوانید اینکار را در خانه نیز انجام دهید. در غیر اینصورت ممکن است آسیب های ظاهری یا داخلی غیرقابل جبرانی به گوشی خود وارد نمایید.

اخطار!!

استفاده از آموزش های مندرج در این مقاله تنها مختص افرادی است که دارای تجربه لازم و ابزارهای تخصصی مورد نیاز میباشند. پاسخگو رایانه هیچگونه مسئولیتی در قبال استفاده از این آموزش توسط افراد غیرمتخصص بر عهده نخواهد داشت.

اخطار

آموزش قدم به قدم تعویض باطری آیفون 5 و 5s

در ادامه به صورت قدم و قدم به همراه تصویر به آموزش تعویض باتری آیفون های 5 و 5اس خواهیم پرداخت. مجددا اخطار میکنیم در صورتی که تخصص لازم و یا ابزار مورد نیاز را ندارید از انجام اینکار خودداری نمایید.

پیش از شروع پروسه تعویض باتری لطفا شارژ باطری فعلی خود را تا زیر 25 درصد کاهش دهید. با اینکار خطر انفجار یا آتش سوزی باتری را کاهش داده اید.

1- بازکردن پیچ های گوشی

بازکردن پیچ ها

در تمامی گوشی های آیفون دو عدد پیچ در قسمت زیرین وجود دارد. این پیچ های 3.9 میلیمتری را در اولین مرحله با استفاده از پیچ گوشتی مناسب باز نمایید.

دقت داشته باشید که حتما از پیچ گوشی مخصوص و مناسب استفاده نمایید. زیرا این پیچ ها به سرعت خراب شده و ممکن است دیگر قادر به باز کردن آنها نباشید.

3- جداسازی صفحه نمایش از قاب گوشی

در این مرحله صفحه نمایش را از بدنه گوشی جدا میکنید. نمایشگر از یک صفحه نمایش شیشه ای ، یک فریم پلاستیکی و یک شاسی فلزی تشکیل شده است. صرف نظر از ابزاری که استفاده میکنید باید مطمئن شوید که تمام صفحه نمایش به صورت یکپارچه جدا شود.

اگر صفحه نمایش شروع به جدا شدن از فریم پلاستیکی کرد مطابق تصاویر زیر با استفاده از یک ابزار پلاستیکی از وقوع این اتفاق جلوگیری کنید.

3- بلند کردن صفحه نمایش و تاچ با استفاده از ساکشن کاپ یا فنجان مکنده

برای اینکار دستگاه های مخصوصی به نام islack وجود دارد. اما در صورتی که این دستگاه را در دسترس ندارید، میتوانید از مکنده های موجود در بازار نیز استفاده نمایید. به این منظور مکنده را بر روی قسمت پایینی نمایشگر گوشی محکم بچسبانید. اطمینان حاصل کنید که فنجان مکنده به محکمی چسبیده است و هوایی زیر آن باقی نمانده.

 

4-جدا سازی کابل های فلت تاچ آیدی و دکمه هوم آیفون

پنل جلویی گوشی که صفحه نمایش و تاچ بر روی آن متصل شده است، با استفاده از شاسی فلزی به بدنه گوشی متصل شده است و با چندین کابل فلت به مدارات گوشی متصل شده است. در این مرحله مراقب باشید.

در این مرحله تنها کمی پنل جلویی را از روی بدنه بلند کرده تا کابل های فلت را به آرامی جدا کنید. به این منظور گوشی آیفون را با یکدست محکم نگه دارید. سپس ساکشن کاپ را از سمت دکمه هوم به آرامی به سمت بالا بکشید. میتوانید از یک ابزار پلاستیکی مانند تصویر برای جداسازی راحت تر استفاده نمایید.

صفحه نمایش را به اندازه ای بالا بکشید که بست فلزی که دکمه هوم را میپوشاند نمایان شود. سپس با نوک ابزاری مانند موچین فلت دکمه تاچ آیدی را جدا نمایید.

5- آماده سازی گوشی آیفون برای تعویض باتری

هنگامی که کانکتور دکمه هوم را جدا کردید، صفحه نمایش را تا زاویه 90 درجه باز نمایید. سپس مانند تصویر آن را به چیزی تکیه دهید تا در هنگام کار تکان نخورد. میتوانید از یک کش برای ثابت نگه داشتن گوشی استفاده نمایید.

6- بازکردن پیچ های براکت اتصال باتری

پس از ثابت کردن صفحه نمایش، دو پیچ 1.6 میلی متری که فیلیپس #000 که در تصویر نمایش داده شده است را با پیچ گوشتی مخصوص باز نمایید. این پیچ ها براکت فلزی که روی محل اتصال کانکتور باطری را پوشانده است، نگه میدارند.

7- جداکردن فلت کانکتور باطری

پس از جداسازی براکت مرحله قبل کانکتور باتری را مشاهده میکنید. با استفاده از یک پنس فلت کانکتور باتری گوشی آیفون خود را به آرامی جدا کنید. بسیار دقت کنید که دقیقا کانکتور باتری را به سمت بالا بکشید. در صورتی که سوکت موجود روی برد را به سمت بالا بکشید ممکن است به آن آسیب برسانید.

8- بازکردن پیچ های براکت پانل جلویی

براکتی که کابل ها و فلت های پنل جلویی را بر روی برد گوشی محکم میکنند، دارای 4 پیچ است. این 4 پیچ، دارای سایز های مختلفی هستند. هر کدام از پیچ ها را که باز میکنید، نشانه گذاری کنید به صورتی که بتوانید بعدا جای آنها را تشخیص دهید. زیرا در صورتی که پیچ ها را جایجا ببندید ممکن است به برد دستگاه خود آسیب وارد کنید و گوشی شما دیگر بوت نشود. سایز این پیچ ها به شرح زیر است:

  • یک عدد پیچ 1.7 میلی متری با رنگ قرمز در تصویر
  • یک عدد پیچ 1.2 میلی متری با رنگ نارنجی در تصویر
  • یک عدد پیچ 1.3 میلی متری با رنگ زرد در تصویر
  • یک عدد پیچ 1.7 میلی متری با رنگ سبز در تصویر

لطفا دقت کنید:

  • این پیچ ها خاصیت مغناطیسی بسیار ضعیفی دارند و به پیچ گوشتی جذب نمیشوند. مراقب باشید پیچ ها را گم نکنید.
  • مراقب باشید اشتباها از پیچ های 1.7 میلی به جای پیچ 1.3 میلیمتری استفاده نکنید. در صورت انجام این کار به مدار گوشی آسیب وارد میشود و ممکن است دیگر بوت نشود.
  • مراقب باشید پیچ ها را بیش از حد سفت نکنید. اگر پیچ ها به درستی سفت نمیشوند ممکن است آنها را اشتباه بسته باشید.

 

9- جداکردن فلت های دوربین جلو ، LCD و سنسورها

پس از بازکردن پیچ ها و جدا کردن براکت فلزی، با استفاده از اسپایگر یا ناخن فلت های دوربین جلو ، LCD و سنسور را جدا کنید.

10- جدا کردن کانکتور دیجتایزر و جدا کردن پنل جلویی

مانند مرحله قبلی فلت کانکتور دیجیتایزر را جدا کرده و سپس با آزاد شدن کلیه فلت ها صفحه نمایش را از بدنه به طور کامل جدا کنید.

11- جداسازی باطری گوشی آیفون

پس از طی کردن مراحل بالا نوبت به جداکردن باتری از گوشی میرسد. برای اینکار ابتدا نوک یک پنس را بین جک هدفون و باتری قرار داده و با کمی باز کردن چسب آن را باز کنید.

سپس زبانه چسب باتری را از گوشی جدا کنید. زبانه چسب سیاه باتری را بین دو زبانه سفید برده و آنها را از هم جدا کنید.

به آرامی یکی از نوارهای چسبی را از باتری جدا کنید و به سمت پایین گوشی آیفون خود بکشید. در صورت امکان قسمت سفید نوار را بکشید زیرا قسمت سیاه ممکن است از بین برود. مراقب باشید نوار به اجزای داخلی گوشی گیر نکند. این نوار تا چندین برابر طول خود کش می آید. این کار را برای نوار دوم نیز انجام دهید.

12- جای گذاری باتری جدید آیفون

باتری قبلی را از قاب بیرون بکشید. در صورتی که باتری جدید شما دارای روکش پلاستیکی است آن را جدا کنید. قبل از اینکه باتری را در جای خود قرار دهید، به طور موقت سوکت باتری را به مدار گوشی متصل کنید. اینکار تضمین میکند که باتری در محل صحیح خود قرار گرفته است.

آیا برای تعویض باتری آیفون 5 و 5اس پرسش یا مشکلی دارید؟

در صورتی که در روند تعویض باتری گوشی خود مشکلی را تجربه میکنید و یا پرسشی در این خصوص دارید، کارگروه تخصصی پاسخگویی به سوالات و رفع مشکلات محصولات اپل پاسخگو رایانه به صورت 24 ساعته پاسخگوی شما است.

همچنین مطالعه کنید: استراتژی های سئو سایت در سال 2022

مقالات دیگر پاسخگو رایانه

بدون پرسش یا دیدگاه on آموزش تعویض باتری آیفون 5 و 5اس (Ipohne 5 , 5s)

دیدگاه یا پرسش خود را درج کنید!

آخرین مقالات

به راهنمایی نیاز دارید؟

کارشناسان ما در تمام ساعات شبانه روز آماده پاسخگویی به شما هستند.

تماس با پاسخگو رایانه

دسته بندی بلاگ

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به دامنه PCPasokh.ir میباشد.1399-1400