راهنمای جامع انواع باتری و تشخیص باتری اصلی آیفون از تقلبی

راهنمای جامع تشخیص باتری اصلی آیفون از تقلبی

در این مقاله چه چیز میخوانیم؟

یکی از مهمترین قطعات آیفون و تمام گوشی های موبایل ، باتری آن ها است که با توجه به عمر محدود آن پس گذشت چند سال نیاز به تعویض پیدا میکند. حال اگر قصد خرید باتری گوشی آیفون را داشته باشید با انبوهی از مدل ها و قیمت های مختلف روبرو خواهید شد که تقریبا اکثر آنها ادعا میکنند باتری اصلی آیفون هستند. در این مقاله به بررسی تفاوت های باتری اصلی گوشی آیفون با انواع تقلبی و فیک آن میپردازیم تا در هنگام خرید باتری به مشکل برنخورید.

در صورت استفاده از باتری غیراصلی آیفون چه مشکلاتی پیش می آید؟

استفاده از باتری اصلی در تمام گوشی های موبایل اهمیت فراوانی دارد. اما در گوشی آیفون این مسئله چندین برابر اهمیت پیدا میکند. اما علت این مسئله چیست؟ حساسیت های فنی و طراحی گوشی های آیفون ، مستلزم رعایت نکات خاصی است که یکی از آنها استفاده از باتری اصلی است.

اما در صورت استفاده از باتری های تقلبی و فیک آیفون موجود در بازار چه مشکلاتی ممکن است برای گوشی شما ایجاد شود؟! در ادامه به بیان این مشکلات به صورت کامل میپردازیم.

1. تخلیه سریع شارژ باتری آیفون

اولین مسئله ای که با استفاده از باتری های متفرقه بازار در گوشی آیفون، نظر شما را به خودش جلب میکند، تخلیه سریعتر شارژ باتری نسبت به باتری اصلی گوشی است. این موضوع به دلیل تفاوت ساختار شیمیایی باتری های غیر اصلی و استفاده از مواد اولیه نامرغوب رخ میدهد. به صورتی که گاهی ممکن است شارژ یک باتری جدید غیر اصلی حتی سریعتر از باتری مستعمل اصلی گوشی تخلیه شود.

2. داغ شدن باتری در هنگام شارژ و شارژ شدن کند

مسئله بعدی که باعث آزار کابران در زمان استفاده از باتری های غیراصلی آیفون میشود، افزایش زمان شارژ شدن باتری و داغ شدن باتری در هنگام شارژ میباشد. علت این مسئله نیز به دلیل سلول های نامرغوب باتری و تفاوت مشخصات فنی آن با باتری اصلی آیفون میباشد.

3. خرابی و آسیب به مدار شارژ و تغذیه گوشی آیفون

معمولا باتری های غیر اصلی گوشی های آیفون یا گوشی های دیگر از نظر مشخصات فنی مانند ولتاژ و آمپر با باتری اصلی تفاوت هایی دارند. این مسئله مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که یکی از آنها امکان آسیب به مدار تغذیه و شارژ تلفن همراه است. زیرا این تفاوت مشخصات باعث ناسازگاری ولتاژ و جریان عبوری از قطعات موجود در بخش تغذیه گوشی آیفون شده و در نهایت یا باعث فشار به این قسمت شده و یا باعث خرابی کلی مدار شارژ میشود.

4. بادکردن باتری گوشی آیفون و آسیب ظاهری

این مورد را میتوان مهمترین آسیبی دانست که ممکن است در اثر استفاده از باتری های نامرغوب در گوشی های آیفون ایجاد شود. زمانی که باتری غیراصلی را بر روی گوشی آیفون نصب میکنید ممکن است در زمان بسیار کوتاهی دچار بادکردگی شود. این بادکردگی علاوه بر اینکه موجب از دست دادن ویژگی های باتری میشود آسیب های بسیار مهمتری را در پیش دارد.

بادکردگی باتری گوشی آیفون
بادکردگی باتری آیفون

طراحی گوشی های آیفون به نحوی است که هر قطعه در آن کمترین جای ممکن را اشغال میکند تا به ظرافت آن آسیبی نرسد. زمانی که باتری گوشی دچار بادکردگی میشود به دلیل این طراحی و همچنین عدم داشتن درب پشتی قابل بازشدن، ممکن است قاب گوشی دچار تغییر شکل شده و یا صفحه نمایش و تاچ گوشی آیفون دچار شکستگی شوند.

چند نوع باتری آیفون در بازار وجود دارد؟

بازار لوازم جانبی موبایل بسیار گسترده شده است و تولید کنندگان مختلفی در آن مشغول به کارند. از کارخانه های معتبر تولید قطعات و لوازم جانبی موبایل گرفته تا تولید کنندگانی که در کارگاه های خانگی محصولات خود را تولید میکنند. باتری های موبایل نیز از این قائله مستثنی نیستند و انواع بسیار زیادی از آنها در بازار وجود دارند. در ادامه به بررسی و معرفی انواع باتری های مناسب گوشی های آیفون که در بازار عرضه میشوند میپردازیم.

1. باتری های آیفون اصلی آکبند

این باتری ها توسط کمپانی اپل تولید شده و در نمایندگی های مجاز آن به فروش میرسند. کیفیت این نوع از باتری ها دقیقا مشابه باتری فابریک تلفن همراه بوده و در صورت تهیه این نوع از باتری میتوانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. این نوع از باتری قیمت بالاتری نسبت به تمام باتری های آیفون موجود در بازار دارند و کمیاب تر از انواع دیگر هستند.

2. باتری های استوک آیفون (اصلی دست دوم)

این نوع از باتری ها به عنوان باتری اصلی آیفون در بازار به فروش میرسند. درست است که این نوع باتری ها از مدار و سلول اصلی تشکیل شده اند، اما در اصل تفاوتی با باتری های غیر اصلی ندارند. زیرا این باتری ها فرسوده بوده و برای مدت زمان طولانی ای استفاده شده اند.

تولیدکنندگان درجه 2 با خرید باتری های اصلی آیفون که ظرفیت و درصد سلامت آنها بیشتر از 85 درصد است، آنها را بازیافت نموده. به این معنی که برچسب جدید و تاریخ جدید روی آنها درج کرده و مجددا به عنوان باتری اصلی به بازار عرضه میکنند. این نوع از باتری ها ممکن است دارای جعبه مشابه اصلی باشند یا به صورت بدون بسته بندی  به فروش برسند. همچنین قیمت آنها با باتری های اصلی آکبند تفاوت فاحشی دارد.

3. باتری های Refurbished یا تعمیر شده آیفون

این نوع از باتری ها نیز به عنوان باتری اورجینال آیفون به فروش میرسند و از نظر کیفیت در جایگاه دوم پس از باتری های اصلی قرار میگیرند. تولید کنندگان این نوع باتری از سلول های اصلی نو و یا در حد نو اپل و مدار و آیسی اصلی کارکرده استفاده میکنند. درصد سلامت سلول های این نوع از باتری ها معمولا 100 یا 99 درصد است. مشکلی که ممکن است در موارد نادری پیش آمد کند، عدم تطابق کامل سلول و مدار باتری است که ممکن است باعث بالارفتن دمای باتری و یا مشکلات دیگری شود.

قیمت این نوع از باتری ها در بازار ایران کمی کمتر از باتری های اصلی آکبند آیفون است و میتوان گفت کیفیت قابل قبولی دارند و برای مدت طولانی ای قابل استفاده هستند.

4. باتری آیفون با مدار اصلی و سلول فیک و کپی

این دسته از باتری های آیفون ممکن است به قیمت باتری های تعمیر شده به مشتریان فروخته شود اما کیفتی در حد آنها ندارد. تولید کنندگان این دسته از باتری ها از ترکیب مدار و IC اصلی دست دوم آیفون و سلول های تقلبی ساخته شده اند. درست است که این نوع باتری از مدارات اصلی استفاده میکنند اما ممکن است سلول استفاده شده در آنها دارای کیفیت لازم نبوده و یا ظرفیت آن کمتر از نوع اصلی باشد.

5. باتری های آیفون کارخانه ای یا تجاری

این باتری ها توسط کارخانه های مختلف تولید لوازم و قطعات تلفن همراه تولید میشوند و بر خلاف موارد قبلی که با لوگوی آیفون و به عنوان باتری اصلی فروخته میشدند؛ این دسته از باتری ها با لوگوی و نام سازنده باتری ارائه میشوند. کیفیت باتری های تولیدی این دسته کاملا به سازنده آنها بستگی دارد. معمولا محصولات تولید شده توسط کمپانی های مطرح و با اعتبار دارای کیفیت مناسبی بوده و همچنین ضمانت دارند.

قیمت باتری های تجاری با توجه به اعتبار سازنده آنها مشخص شده ولی در کل نسبت به باتری اصلی و تعمیر شده آیفون قیمت پایین تری دارند. تنها مشکلی که ممکن است با استفاده از این نوع باتری برای شما به وجود بیاید، نمایش خطا در هنگام بروزرسانی نرم افزار گوشی است که قابل رفع است.

پاسخگویی رایگان مشکلات و سوالات آیفون

برای اولین بار این امکان را فراهم کرده ایم تا به صورت کاملا رایگان پاسخ سوالات و راه حل مشکلات گوشی های آیفون خود را از کارشناسان کارگروه محصولات اپل پاسخگو رایانه دریافت نمایید.

چگونه باتری اورجینال آیفون را از تقلبی تشخیص دهیم؟

در حال حاضر تولیدکنندگان چینی پیشرفت بسیار زیادی در تولید محصولات تقلبی و کپی کرده اند. این موضوع باعث شده است محصولات اصلی و کپی کمترین تفاوت را داشته باشند و تشخیص اصالت محصول حتی برای افراد خبره سخت شود. اما به طور کلی روش هایی برای تشخیص باتری های اصلی آیفون از غیراصلی وجود دارد که در ادامه به آنها میپردازیم.

تشخیص باتری اصلی آیفون از روی قیمت

این روش را نمیتوان روش مطمئنی برای تشخیص اصالت دانست. بلکه با ترکیب با دیگر روش ها استفاده میشود. همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم باتری های اصلی و ریفوربیشد آیفون قیمت بالایی دارند. پس اگر محصولی پیدا کردید که قیمت آن نسبت به میانگین دیگر باتری های آیفون در بازار پایین تر بود، شک نکنید که یک باتری فیک و غیر اصلی است. البته هر محصول گران قیمتی نیز اصلی نیست. بلکه ممکن است عرضه کنندگان محصولات تقلبی را به قیمت اصلی عرضه نمایند.

شماره سریال و کد QR روی باتری آیفون

در یکی از طرفین باتری های اصلی آیفون یکسری نوشته و یک QR کد وجود دارد. این نوشته ها در باتری اصلی دارای رنگی بین سفید و آبی هستند. در صورتی که در باتری های تقلبی این رنگ معمولا کاملا سفید است. همچنین با استفاده از Qr code مندرج در روی باتری و اسکن آن میتوانید اطلاعات را بررسی نمایید.

همچنین مطالعه نمایید: روش های نجات گوشی های آب خورده آیفون

همچنین نوشته های مندرج بر روی باتری اصلی هک شده هستند و به هیچ عنوان قابل پاک شدن نیستند. در صورتی که نوشته های چاپ شده روی باتری های غیر اصلی به راحتی قابل پاک شدن هستند.

تشخیص اصالت باتری آیفون از سریال و کد qr
تشخیص اصالت باتری آیفون از سریال و کد qr

ظاهر و مندرجات باتری آیفون

یکی از روش های دیگر تشخیص باتری اورجینال آیفون از طریق مندرجات روی باتری است. در باتری اصلی لوگوی شرکت اپل کمی بالاتر است. همچنین بر روی باتری های اصلی آیفون نماد استاندارد 60950 درج گردیده است. این استاندارد شامل کشور صدور گواهینامه و استاندارد های آزمایش شده است. در تصویر زیر میتوانید نمونه ای از این نماد را مشاهده نمایید.

تشخیص باتری اصلی آیفون از روی ظاهر و مندرجات
تشخیص باتری اصلی آیفون از روی ظاهر و مندرجات

باتری های اصلی آیفون جنس نرمی دارند

باتری های اصلی آیفون همگی از الکترولیت های کلوئیدی استفاده میکنند. این نوع از الکترولیت ها حالت ژله ای داشته و نرم هستند. بنابراین زمانی که شما باتری اصلی آیفون را فشار میدهید باید احساس کنید که باتری نرم است. این در حالی است که باتری های فیک بسیار سفت بوده و اگر آنها را فشار دهید هیچ تغییر شکل یا نرمی در آنها احساس نخواهید کرد.

فلت یا کابل باتری و بالشتک اسفنجی روی آن

کابل رابط یا فلت باتری های اصلی آیفون جنس انعطاف پذیری دارند و کیفیت را میتوانید از روی ظاهر آنها تشخیص دهید. در حالی که باتری های غیراصل دارای فلت با جنس خشک هستند. همچنین باتری های اورجینال اپل جهت جلوگیری از شل شدن و جابجایی کابل رابط از یک بالشتک اسفنجی در پشت فلت استفاده کرده اند.( ممکن است برخی از باتری های فیک نیز دارای بالشتک اسفنجی باشند اما کیفیت آنها نسبت به نمونه اصلی زمین تا آسمان تفاوت دارد.)

باتری اصلی آیفون دارای اسفنج روی فلت هستند

تشخیص اصالت باتری اپل با استفاده از روش های نرم افزاری

آخرین روش تشخیص باتری اورجینال اپل از طریق خود تلفن همراه و یا نرم افزارهای مرتبط است. شما میتوانید از طریق تنظیمات تلفن همراه اصالت باتری را تشخیص دهید.

چک کردن اصالت باتری از طریق تنظیمات گوشی آیفون

نتیجه گیری

پس از بیان تمام مطالب فوق در نهایت به شما پیشنهاد میکنیم که اگر قصد خرید باتری برای گوشی آیفون دارید در وهله اول از یک فروشنده معتبر و با سابقه خرید کنید. همچنین از بین باتری هایی که معرفی کردیم اولین پیشنهاد ما خرید باتری اصلی و اورجینال آیفون بوده و دومین پیشنهاد نیز خرید باتری های تجاری میباشد. همچنین در صورتی که مشکل یا پرسشی در خصوص باتری آیفون دارید با کارگروه رفع مشکلات و پاسخگویی به سوالات گوشی های آیفون در تماس باشید.

مقالات دیگر پاسخگو رایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.