مشخصات فنی و زمان دقیق عرضه آیفون 14 اپل (IPhone 14)

مشخصات و زمان دقیق عرضه آیفون 14

در این مقاله چه چیز میخوانیم؟

زمانی که خبری از احتمال عرضه مدلی جدید از تلفن های همراه شرکت اپل یعنی آیفون منتشر میشود، طرفداران محصولات آیفون مشتاقانه منتظر انتشار جزئیات آن هستند و همچنین شایعات زیادی در کنار آن منتشر میشود. در این مقاله به بررسی آخرین اخبار در رابطه با جدید ترین مدل گوشی اپل یعنی آیفون 14 شامل مشخصات ، جزئیات و زمان عرضه میپردازیم.

آیفون 14 در چند نوع و مدل عرضه میشود؟

چند سالی است گوشی های آیفون در نوع های مختلفی تولید و عرضه میشوند که در مشخصات فنی تفاوت داشته ولی در ظاهر تقریبا یکسان هستند. آیفون 14 اپل یک خانواده 4 محصوله شامل آیفون 14 ، آیفون 14 پرو، 14 مکس و آیفون 14 پرومکس خواهد بود.

مدل های اپل آیفون 14
انواع مدل های آیفون 14

 

مشخصات ظاهری و فنی آیفون 14 اپل

طراحی ظاهر نسل جدید گوشی های موبایل اپل یعنی آیفون 14 در ظاهر تفاوت های بسیار زیادی با نسل قبلی یعنی آیفون 13 خواهد داشت. میتوان گفت که این محصول از ویژگی های بارز مدل های قبلی استفاده نکرده است و دارای یک طراحی اختصاصی است. در ادامه به بررسی ویژگی های بارز ظاهری آیفون 14 میپردازیم.

1- حذف بریدگی صفحه نمایش (ناچ)

اولین و بارزترین ویژگی ظاهری در آیفون 14 که در تصاویر منتشر شده از این محصول دیده میشود، حذف بریدگی صفحه نمایش یا همان ناچ معروف نسل های قبلی آیفون است. این بریدگی اولین بار در مدل آیفون ایکس مشاهده شد و تا آیفون 13 بدون تغییر باقی ماند.

 

حذف بریدگی صفحه یا ناچ در آیفون 14 اپل
تصویر آیفون 14- حذف ناچ از صفحه نمایش

البته حذف ناچ تنها در مدل های رده بالای آیفون 14 ، یعنی آیفون 14 پرو و پرو مکس انجام میشود که یعنی در آیفون 14 استاندارد بریدگی طبق مدل های قبلی وجود خواهد داشت. البته احتمال تغییر این روند تا زمان عرضه این محصول وجود دارد.

2- تاچ آیدی (سنسور اثرانگشت) در آیفون 14

شایعات اولیه در خصوص آیفون 14 حاکی از آن بود که قرار است تاچ آیدی در زیر نمایشگر قرار گیرد. اما هم اکنون اینطور به نظر میرسد که این اتفاق نخواهد افتاد. گزارش های اخیر مینگ چی کو نشان میدهد اپل مجبور شده است طراحی تاچ آیدی زیر نمایشگر را تا سال 2023 به تعویض بیاندازد.

در بخش نمایشگر کمپانی اپل به پیشرفتی که انتظار داشت دست پیدا نکرد. به همین دلیل رویکردی با جاه طلبی کمتر در پیش گرفته و تاچ آیدی آیفون 14 احتمالا بر روی دکمه پاور خواهد بود.

3- دوربین بدون برآمدگی

اینطور که از برخی گزارشات پیداست، ممکن است در برخی مدل ها، آیفون 14 فاقد برآمدگی دوربین باشد. در طراحی آیفون 14 سعی شده است که کمترین ضخامت ممکن حفظ شود. این به این معنی است که به دلیل کمبود فضای دوربین ممکن است برخی مدل ها دارای برآمدگی در قسمت دوربین باشند.

دوربین آیفون 14
تصاویر آیفون 14 – دوربین آیفون 14

4- بهبود های دوربین آیفون 14

آیفون 14 در بخش دوربین نیز نسبت به نسل های قبلی خود تغییراتی خواهد داشت. طبق گزارشات دوربین جلو در این محصول بهبودهایی پیدا کرده است که بزرگترین تغییر در بخش فوکوس خودکار است. جزئیات بیتشری در این خصوص منتشر نشده است.

در بخش دوربین های پشتی نیز آیفون 14 پرو و پرومکس از سنسورهای 48 مگاپیکسلی استفاده کرده اند که نسبت به نسل قبلی پیشرفت داشته است. اگر چه در این محصولات از سنسور 48 مگاپیکسلی استفاده شده است، اما تصویر خروجی ممکن است همچنان 12 مگاپیکسلی باشد.

مشخصات دوربین آیفون 14 اپل
تصاویر آیفون 14 – مشخصات دوربین

 

این سبک کارکرد در برخی محصولات اندرویدی نیز وجود دارد که از یک الگوریتم مقیاس بندی هوشمند استفاده میکنند. این الگوریتم تصاویر خام 48 مگاپیکسلی را دریافت کرده و یک خروجی 12 مگاپیکسلی با جزئیات بالاتر و نویز کمتر ایجاد میکند. همچنین ممکن است در این نسل آیفون برای اولین بار کیفیت ضبط ویدئو به 8K ارتقا پیدا کند.

5- اندازه صفحه نمایش در نسل 14 آیفون

طبق پیش بینی های متخصصان، همانند نسل های قبلی آیفون 13 و 12 ، این نسل نیز دارای مدل مینی نخواهد بود. پیش بینی میشود 4 مدل خانواده آیفون 14 دارای دو اندازه 6.1 اینچی و 6.7 اینچی باشند. مدل کوچکتر خانواده آیفون در دو نسل قبلی به دلیل برآورده نکردن پیش بینی ها در خصوص میزان فروش تولید نشد و در نسل 14 نیز به منوال قبل خواهد بود.

ابعاد آیفون 14
تصاویر آیفون 14 – ابعاد

6- آیفون 14 گوشی بدون پورت یا درگاه

چندین سال است که گزارشاتی در خصوص تولید محصولی فاقد درگاه اتصال توسط اپل به گوشی میرسد. زمانی شایعه شده بود که این اتفاق در سال 2021 رخ خواهد داد اما اینچین نشد. محصول مورد نظر فاقد پورت لایتینگ بوده و کاملا بی سیم خواهد بود.

بنابراین ممکن است آیفون 14 اولین محصول به این سبک باشد. بعنی به جای استفاده از درگاه لایتینگ از شارژر بیسیم استفاده کند. این تغییر احتمالا برای اولین بار در مدل آیفون 14 پرو انجام خواهد شد و در نسل های بعدی در تمامی مدل ها انجام میشود.

همچنین مطالعه کنید :     راهنمای جامع خرید باتری آیفون و تشخیص باطری آیفون اصلی از تقلبی

آیفون 14 بدون پورت لایتینگ
تصاویر آیفون 14 – عدم وجود درگاه

زمان دقیق رویداد و عرضه آیفون 14 اپل

عرضه محصولات آیفون در تمامی مدل ها به غیر از آیفون 12 در ماه سپتامبر انجام شده اند. عرضه آیفون 12 به دلیل همه گیری ویروس کرونا به تعویض افتاد. پیش بینی ها تا کنون حاکی از آن بود که رویداد و عرضه آیفون 14 نیز در ماه سپتامبر 2022 خواهد بود. اما اکنون خبری دقیق تر منتشر شده است.

زمان عرضه آیفون 14
تصاویر آیفون 14 – زمان عرضه

مارک گورمن از بلومبرگ، که سابقه بسیار خوبی در پیش بینی زمان رویداد های اپل پیش از رسمی شدن را در کارنامه خود دارد؛ ادعا میکند که اپل رویداد رونمایی پاییزی خود را در روز چهارشنبه 7 سپتامبر (16 شهریور 1401) برگزار خواهد کرد. همچنین در ادامه زمان عرضه و فروش رسمی این محصول را از تاریخ 16 سپتامبر (24 شهریور 1401) اعلام کرده است. معرفی و عرضه آیفون 14 با اپل واچ 8 همزمان خواهد بود.

در صورتی که در خصوص هر یکی از محصولات اپل پرسشی دارید به صفحه “کارگروه پاسخگویی محصولات اپل پاسخگو رایانه” مراجعه نمایید.

آخرین شایعات و گزارشات در خصوص آیفون 14

  • مدل های آیفون 14 پرو و پرومکس بیشترین تغییر را نسبت به نسل های پیشین خواهند داشت و از ویژگی های جدیدی بهره مند خواهند بود.
  • به گفته فردی که ادعا میکند از گوشی جدید استفاده کرده است، دوربین 48 مگاپیکسلی آیفون 14 پرو در شرایط کم نور نا امید کننده است.
  • قیمت آیفون 14 پرو افزایش خواهد داشت اما به نظر نمیرسد آیفون 14 استاندارد نسبت به نسل قبل تفاوت قیمتی داشته باشد.
 

گالری تصاویر و عکس های معتبر آیفون 14

اگر جستجویی در گوگل انجام دهید متوجه خواهید شد که تصاویر زیادی منتسب به آیفون 14 وجود دارد. شاید با خود فکر کنید محصولی که هنوز عرضه نشده است چگونه اینهمه تصویر منتشر شده دارد؟! باید به شما بگوییم که این تصاویر بر اساس دیده های کارشناسان و گزارشات افشا شده طراحی شده اند و بسیاری از آنها در حد شایعه هستند. اما تصاویری وجود دارند که معتبر بوده و قطعا محصول نهایی شبیه به آن ها خواهد بود . در ادامه تعدادی از عکس های معتبر آیفون 14 را برای شما اماده کرده ایم.

مقالات دیگر پاسخگو رایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.