ماژول TPM چیست و چه کاربردی در کامپیوتر دارد ؟!

ماژول TPM چیست و چه کاربردی دارد

در این مقاله چه چیز میخوانیم؟

سیستم های کامپیوتری از ماژول های امنیتی مختلفی استفاده میکنند که یکی از آنها TPM میباشد. این روزها با عرضه ویندوز 11 و الزام به فعالسازی ماژول TPM برای نصب آن ، نام این ماژول را بیشتر میشنویم. در این مقاله بررسی ماهیت ماژول TPM و کاربردهای آن در سیستم های کامپیوتری میپردازیم.

ماژول TPM سخت افزار است یا نرم افزار؟!

قبل از بیان هر توضیحی در خصوص ماژول TPM به سوال بسیاری از افراد در خصوص آن پاسخ میدهیم. ماژول TPM یک تراشه یا همان چیپست سخت افزاری است حاوی یک پلتفرم امنیتی است. برای فعالسازی این ماژول سیستم کامپیوتری شما باید دارای تراشه آن باشد و نمیتوان آن را مانند یک نرم افزار نصب کرد.

ماژول TPM چیست؟

همانطور که گفتیم TPM یک ماژول امنیتی مربوط به سیستم های کامپیوتری است که توسط تراشه TPM پشتیبانی و کنترل میشود. TPM یک پلتفرم استاندارد امنیتی است که سال ها است در بسیاری از سیستم های کامپیوتری سطح دنیا وجود دارد و ویژگی های امنیتی مهمی را فراهم مینماید.

Trusted platform module یک ریزتراشه یا چیپست است که برای تأمین امنیت سیستم های کامپیوتری به صورت سخت افزاری مورد استفاده قرار میگیرد و معمولا بر روی مادربرد ها قرار دارد. در برخی از سیستم ها امکان افزودن ماژول TPM به صورت دستی نیز وجود دارد. این ریزتراشه با استفاده از یک BUS یا پل با دیگر قسمت های مادربرد ارتباط برقرار میکند و به زبان ساده وظیفه آن را میتوان احراز هویت قطعات مختلف سخت افزاری و سنجش پارامتر های امنیتی آنها دانست.

TPM برای اولین بار توسط کمپانی Trusted Computing Group (TCG) پایه ریزی شد و توسط ISO، IEC و ISO/IEC استاندارد سازی شد. در سال 2009 و پس از تولید بیش از 2 میلیون عدد از تراشه های امنیتی TPM این ماژول به نسخه 2.0 بروزرسانی شده و ویژگی های مختلفی به آن افزوده گردید.

کاربرد ماژول TPM در کامپیوتر چیست؟

اساس کار تراشه TPM کنترل امنیت سیستم با استفاده از کلیدهای رمزنگاری شده است. اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده برای شما بیان کنیم این ماژول به هرکدام از قطعه های سخت افزاری سیستم های کامپیوتری بر اساس مشخصات آنها یک کد رمزنگاری شده اعطا میکند. این کد به عنوان اثرانگشت آن قطعه شناخته شده و در هر بار بوت شدن سیستم برای احراز هویت آن قطعه استفاده میشود.

با اینکار در صورتی که مثلا هارد دیسک سیستم شما تعویض شود ، یا هرکدام از بخش های سخت افزاری مشکوک باشند ماژول TPM از بوت کامل سیستم عامل جلوگیری میکند. همچنین سیستم هایی که دارای این ماژول هستند دیگر نیازی به ذخیره گذرواژه ها بر روی هارد دیسک و یا نقاط دیگری ندارند و تمام رمز های عبور به صورت رمزنگاری شده بر روی این تراشه ذخیره شده و در هنگام نیاز از روی آن بارگیری میشوند.

نصب ویندوز 11 نیازمند وجود ماژول TPM است

بسیاری از افراد و کاربران کامپیوتر پس از معرفی ویندوز 11 بود که برای اولین بار نام ماژول TPM را شنیدند. این موضوع به این علت است که در ویندوز 11 برای اولین بار استفاده از TPM 2.0 اجباری است. به این معنا که سیستم های فاقد فناوری TPM امکان نصب ویندوز 11 را نخواهند داشت.

نصب دستی ماژول TPM

چرا ماژول TPM برای نصب ویندوز 11 اجباری است؟

نسل های قبلی ویندوز مانند ویندوز 7 و 10 در مواردی از تراشه TPM در موارد امنیتی استفاده میکردند ولی برای نصب این ویندوزها اجباری برای وجود TPM وجود نداشت و در صورت عدم وجود اقدامات متقاضی با روش های دیگری انجام میشد. اما در ویندوز 11 اینگونه نیست و برای نصب ونیدوز 11 باید سیستم شما از TPM پشتیبانی کرده و بر روی آن فعال باشد. اما دلیل این امر چیست؟!

مایکروسافت در ویندوز 11 سیاست های سختگیرانه ای را در پیش گرفته است که یکی از آنها اجبار به استفاده از TPM است . در حالی که اکثر افراد فکر میکنند که اینکار تنها برای اهداف امنیتی انجام شده است واقعیت اینگونه نیست. اهداف امنیتی در نسخه های قبلی ویندوز نیز در نظر گرفته میشد ولی دلیل این تصمیم مایکروسافت اهداف تجاری و گسترش کنترل بر بازار است.

آیا امکان نصب ویندوز 11 بر روی کامپیوترهای فاقد TPM وجود دارد؟

پلتفرم TPM بر روی سیستم های کامپیوتری به صورت نرم افزاری نیز قابل نصب است. اما اینکار ممکن است باعث بروز خطاها و باگ های امنیتی بر روی دستگاه شود. در مقاله دیگری به بررسی روش های نصب نرم افزاری TPM بر روی سیستم های کامپیوتری مختلف میپردازیم.

همچنین مطالعه کنید: کش DNS چیست و چگونه میتوان آنرا خالی نمود؟

راهنمای جامع رفع ارور صفحه آبی یا همان صفحه مرگ ویندوز 

مقالات دیگر پاسخگو رایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.