پاسخگو رایانه
جستجو
Close this search box.

ارور صفحه آبی (صفحه مرگ یا BSOD)، علل و روش رفع آن

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، به این معناست که با یکی از وحشتناک ترین ارور (خطا) های ویندوز یعنی  ارور صفحه آبی یا همان صفحه مرگ روبرو شده اید. نامگذاری این خطا به علت نمایش این خطا به صورت یک صفحه با پس زمینه آبی و متن خطا روی آن است که معمولا پس از گذشتن چند ثانیه سیستم به طور خودکار ریستارت میشود. نام اصلی این خطا BSoD است. در این مقاله به بررسی علت های ایجاد ارور صفحه مرگ و نحوه رفع آن میپردازیم.

ارور صفحه آبی (صفحه مرگ یا BSOD) علل و روش های رفع آن

فهرست مطالب

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، به این معناست که با یکی از وحشتناک ترین ارور (خطا) های ویندوز یعنی  ارور صفحه آبی یا همان صفحه مرگ روبرو شده اید. نامگذاری این خطا به علت نمایش این خطا به صورت یک صفحه با پس زمینه آبی و متن خطا روی آن است که معمولا پس از گذشتن چند ثانیه سیستم به طور خودکار ریستارت میشود. نام اصلی این خطا BSoD است. در این مقاله به بررسی علت های ایجاد ارور صفحه مرگ و نحوه رفع آن میپردازیم.

ارور صفحه آبی (صفحه مرگ یا Bsod) از ویندوز XP تا ویندوز 10 و 11

کاربران کامپیوترهای ویندوزی از سال های گذشته و از زمان ویندوز 98 و XP تا امروزه که از ویندوز های 10 و 11 استفاده میکنند، همواره با خطای صفحه آبی دست و پنجه نرم کرده اند. بدون شک ارور Bsod یکی از کابوس های وحشتناک تمامی استفاده کنندگان از کامپیوترهای ویندوزی است و تقریبا میتوان گفت تمامی کاربران حداقل یکبار با صفحه مرگ ویندوز روبرو شده اند. بیشترین سهم نمایش خطای صفحه آبی متعلق به ویندوز XP است.

ارور صفحه آبی در ویندوز XP
ارور صفحه آبی در ویندوز XP

خطای صفحه مرگ در ویندوز 10 و 11
خطای صفحه مرگ در ویندوز 10 و 11

علت ایجاد ارور صفحه مرگ یا صفحه آبی چیست؟

بسیاری از افراد تصویر میکنند که منشأ خطای BSOD ویندوز است و تنها یک علت برای آن وجود دارد. اما این تصور کاملا اشتیاه است. ارور صفحه مرگ بر اثر عوامل مختلفی ایجاد میشود. به طور کلی میتوان گفت زمانی با صفحه آبی روبرو میشوید که پردازش های معمول ویندوز دچار مشکل حادی شوند که ادامه فعالیت ویندوز امکان پذیر نباشد. در این حالت تنها روش ممکن که امکان فعالیت مجدد سیستم عامل به صورت عادی را فراهم میکند، ریستارت کردن کامپیوتر است که خطای صفحه آبی پس از نمایش علت خطا همین کار را انجام میدهد.

همانطور که گفتیم عوامل مختلفی ممکن است باعث ایجاد ارور صفحه آبی شوند که برخی از آنها حتی سخت افزاری هستند. در ادامه به برخی خطاهایی که در صفحه مرگ نمایش داده میشوند اشاره کرده ایم:

  • CRITICAL_PROCESS_DIED
  • SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  • IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  • VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED
  • PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  • SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
  • DPC_WATCHDOG_VIOLATION

همچنین در خطای صفحه آبی یک کد عددی هگزا دسیمال قابل مشاهده است که برای تشخیص و عیب یابی استفاده میگردد. در ادامه به معرفی متداول ترین مشکلات ایجاد کننده صفحه آبی میپردازیم.

ارورصفحه آبی به دلیل مشکلات سخت افزاری

رایج ترین علت ایجاد خطای صفحه آبی یا همان BSOD را میتوان مشکلات سخت افزاری دانست. یکی از خطاهای کم خطر صفحه آبی که منشأ سخت افزاری دارد، مربوط به خطاهای مربوط به پردازنده (CPU) است. زمانی که پردازش های معمول cpu دچار مشکل شوند و متوقف شوند صفحه مرگ نمایش داده میشود. در این حالت با ریستارت کامپیوتر مشکل رفع خواهد شد. همچنین ایجاد مشکل در کارکرد عادی رم یا دیگر قطعات سخت افزاری نیز ممکن است باعث نمایش صفحه آبی شوند.

ارور صفحه آبی به دلایل سخت افزاری
ارور صفحه آبی به دلایل سخت افزاری

نمایش صفحه آبی به دلیل درایور و نرم افزارهای بروزرسانی / تازه نصب شده

عامل بعدی که میتواند در ایجاد صفحه آبی نقش داشته باشد، بروزرسانی درایورها و یا نصب نرم افزار تازه است. شاید بپرسید چرا؟ ممکن است برخی از درایورها یا نرم افزارهای آپدیت شده یا تازه نصب شده با نسخه ویندوز شما یا سخت افزار ناسازگاری داشته باشند. در این حالت شما با صفحه مرگ روبرو خواهید شد و تنها راه حذف بروزرسانی ها و یا نرم افزارهای تازه نصب شده است.

صفحه مرگ به دلیل درایورهای قدیمی و بروز نشده

این عامل درست در نقطه مقابل مورد قبلی است. اگر به تازگی ویندوز خود را بروزرسانی کرده اید، ممکن است دلیل ایجاد خطای صفحه آبی درایور های قدیمی و بروز نشده سیستم شما باشد که با نسخه فعلی ویندوز ناسازگار است. البته این مورد چندان متداول نیست ولی همچنان امکان رخ دادن آن وجود دارد.

ارور صفحه مرگ به دلیل مشکل در درایور ها
ارور صفحه مرگ به دلیل مشکل در درایور ها

ایجاد صفحه آبی به دلیل فایل های سیستمی خراب

این مورد نیز درصد زیادی از خطاهای نمایش داده شده را به خود اختصاص داده است. در برخی از موارد ممکن است هنگام بروزرسانی ویندوز برخی از فایل های سیستمی دچار مشکل شوند یا برخی از نرم افزارها که دارای دسترسی ادمین هستند باعث ایجاد مشکل در فایل های سیستمی شوند. با خراب شدن فایل های حیاتی و اصلی ویندوز امکان ادامه حیات آن وجود نخواهد داشت و ناچارا صفحه مرگ نمایش داده میشود.

ویروس / بدافزار ها عامل ایجاد کننده خطای صفحه آبی

هرجا سخت از یک مشکل کامپیوتری است، ممکن است پای ویروس یا بدافزارها در میان باشد. خطای صفحه آبی نیز به همین صورت است. در برخی موارد ممکن است بدافزارها یا ویروس ها باعث ایجاد مشکل در درایور های سیستم یا فایل های اصلی ویندوز شوند و در نتیجه خطای صفحه مرگ را مشاهده نمایید. یکی از دلایلی که باید از یک آنتی ویروس بروز و قوی استفاده نمایید همین مورد است.

صفحه مرگ به دلیل بایوس بروز نشده

بایوس یکی از قطعات کامپیوتر است که اکثر کاربران ممکن است حتی نام آن را نشنیده باشند. همچنین به ندرت کسی اقدام به بروزرسانی بایوس کامپیوتر میکند. اما در برخی موارد معدود ممکن است نسخه قدیمی بایوس کامپیوتر شما با نسخه فعلی ویندوز سازگاری نداشته باشد و باعث ایجاد خطای صفحه آبی شود. در این حالت این مشکل با بروزرسانی بایوس برطرف میشود.

 

بالارفتن دمای پردازنده یا خرابی فن ها و نمایش صفحه آبی

یکی از عوامل سخت افزاری که باعث ایجاد خطای صفحه توقف میشود ، بالارفتن دمای قطعات سخت افزاری کامپیوتر است. این مشکل ممکن است به دلیل خرابی فن ها یا مسدود شدن مسیرهای هوای خنک کننده ها اتفاق بیافتد. پس میتوانید مطمئن باشید که همیشه نمایش صفحه آبی علت نرم افزاری ندارد .

چگونه میتوان مشکل خطای صفحه آبی را رفع کرد؟!

پس از بیان علل ایجاد کننده صفحه آبی ، شاید برای شما سوال باشد که چگونه میتوان این مشکل را حل کرد؟ قدم اول در رفع خطای صفحه مرگ ویندوز ، شناسایی عامل ایجاد کننده آن است. معمولا این کار به وسیله کدهای شناسایی خطای BSoD انجام میشود. به این صورت که کد را یادداشت نموده و با جستجوی آن در اینترنت میتوانید علت ایجاد خطا را متوجه شوید.

رفع خطای صفحه آبی یا BSOD ویندوز
رفع خطای صفحه آبی یا BSOD ویندوز

فارغ از شناسایی علت ایجاد کننده خطای صفحه آبی روش ما پیشنهاد دیگری برای شما داریم. خطاهای ایجاد شده را به دو دسته تقسیم کرده و راه حل رفع آنها را به صورت مجزا برای شما بیان خواهیم کرد. به طور کلی ارور صفحه آبی ویندوز یا در زمان کارکرد عادی سیستم نمایش داده میشود و یا در زمان بروزرسانی یا نصب نرم افزار جدید بر روی کامپیوتر . راه حل رفع مشکل هر کدام از این دو دسته تفاوت دارد و در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

رفع ارور صفحه مرگ ویندوز پس از بروزرسانی ویندوز یا نرم افزارها

همانطور که پیش تر نیز گفتیم، یکی از علل متداول ایجاد این خطا درایورهای بروزرسانی شده است. در صورتی که پس از آپدیت درایورهای کامپیوتر با مشکل صفحه آبی مواجه شدید، تنها راهی که برای رفع آن خواهید داشت، حذف بروزرسانی های نصب شده است.

برای اینکار باید ابتدا وارد حالت امن ویندوز یا همان Safe mode شوید. حالت امن ویندوز را تنها با یکسری درایورها و نرم افزارهای اولیه راه اندازی مینماید و از این طریق میتوانید مشکل خود را حل کنید.

حل مشکل خطای صفحه آبی در هنگام کار با کامپیوتر

اگر در هنگام کارکرد عادی ویندوز با ارور صفحه آبی روبرو شدید، قبل از هر چیزی باید عامل ایجاد کننده آن را پیدا کنید. اما اگر اینکار برای شما امکان ندارد یکسری راهکار به شما ارائه میدهیم:

  • اگر به تازگی قطعه سخت افزاری به سیستم خود اضافه کرده اید (حتی یک موس یا کیبورد) آن را از کامپیوتر جدا کرده و مجددا سیستم را راه اندازی کنید.
  • اگر نرم افزار جدیدی بر روی کامپیوتر خود نصب کرده اید، آن را حذف نموده و مجددا سیستم را راه اندازی نمایید. اگر از طریق معمول امکان حذف نرم افزار وجود ندارد میتوانید از طریق حالت امن یا همان Safemode این کار را انجام دهید.
  • همچنین میتوانید از دیسک های نجات ویندوز استفاده نمایید. زیرا ممکن است فایل های ویندوز شما آسیب دیده باشد.

آیا در هنگام مواجهه با خطای صفحه آبی تعویض ویندوز نیاز است؟!

کاربران قدیمی کامپیوتر حتما به خاطر دارند، زمانی که در ویندوز Xp این ارور را مشاهده میکردند، به سرعت اقدام به تعویض ویندوز میکردند. حتی متخصصان کامپیوتر نیز اینکار را پیشنهاد میدادند. اما در ویندوز های جدید مانند ویندوز 8، 10 و 11 نیازی به تعویض ویندوز نیست. این اقدام در گذشته به دلیل عدم وجود نرم افزار ها و ابزارهای تخصصی عیب یابی ویندوز بوده است. اما هم اکنون نرم افزارهای بسیار زیادی برای رفع ایرادات اینچنینی ویندوز وجود دارد و همچنین خود ویندوز نیز هوشمند شده است.

حل مشکل ارور صفحه آبی یا همان BSoD به صورت آنلاین

اگر کامپیوتر شما نیز دچار ارور صفحه مرگ شده است و موفق به رفع آن نشده اید، نیازی نیست نگران باشید. کارشناسان ما در مرکز پاسخگو رایانه در 24 ساعت شبانه روز آماده دریافت تماس های شما و رفع مشکل کامپیوتر شما هستند. ارتباط با مرکز رایانه کمک به صورت آنلاین ، تلفنی و ریموت امکان پذیر است. جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما با شماره 09108889970 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *