کلاهبرداری در دیوار و شیپور + نحوه پیگیری و شکایت

کلاهبرداری در شیپور و دیوار

در این مقاله چه چیز میخوانیم؟

تکنولوژی و خدمات مجازی همانقدر که ممکن است مفید واقع شود، دردسر و خطر هم به همراه دارد. یکی از این خطرات کلاهبرداری است. با راه اندازی سایت های دیوار و شیپور که آگهی های آنلاین منتشر میکنند کلاهبرداران نیز دست به کار شده و شروع به فعالیت در این فضا کردند. در این مقاله به بررسی کلاهبرداری در سایت های دیوار و شیپور و نحوه پیگیری و شکایت از کلاهبرداران پرداخته ایم. با پاسخگو رایانه همراه باشید.

روش های کلاهبرداری در دیوار و شیپور

کلاهبرداران چه در فضای مجازی باشند و چه در فضای حقیقی ، از شیوه ها و روش های مختلفی استفاده میکنند. شاید نشود ریشه کلاهبرداری را خشکاند اما با اطلاع از روش های کلاهبرداری میتوان از انجام آن جلوگیری کرد. در ادامه به متداول ترین روش های کلاهبرداری در فضای مجازی و در سایت های آگهی آنلاین مانند دیوار و شیپور میپردازیم.

  • آگهی با قیمت عجیب و دریافت بیعانه

یکی از شایع ترین روش های کلاهبرداری در دیوار و شیپور ، دریافت بیعانه است. در این روش کلاهبردار آگهی ای درج میکند که قیمت آن پایین تر از حد معمول است. با اینکار مشتری بیشتر ترغیب به خرید شده و به قول معروف هول میکند . مشتری که میخواهد در سریع ترین زمان ممکن برای آنکه آن مورد از دستش نرود، خرید کند اقدام به تماس با کلاهبردار میکند.

در زمان تماس کلاهبردار از شگرد های ارتباط کلامی برای رسیدن به هدف خود استفاده کرده و به مشتری میگوید تعداد زیادی برای خرید آن جنس با او تماس گرفته اند. اگر میخواهد که مورد آگهی را برای او نگه دارد باید مبلغی به عنوان بیعانه واریز کند. هدف کلاهبردار که از همه جا بی خبر است، خوشحال از اینکه میتواند موردی را با قیمت بسیار مناسب تهیه کند اقدام به واریز مبلغی به عنوان بیعانه برای کلاهبردار میکند و بعد آز آن است که کلاهبردار غیب میشود.

این روش کلاهبرداری جزو اولین روش های استفاده شده است که عموما قربانی های آن افراد زودباور هستند. برای جلوگیری از انجام کلاهبرداری با روش دریافت بیعانه ، به آگهی های که قیمت عجیب دارند توجه نکنید و فقط پس از مشاهده مورد آگهی به صورت حضوری اقدام به معامله کنید.

  • خرید اجناس با اطلاعات جعلی

این روش بسیار پیچیده تر از روش قبلی است و کلاهبردارانی که این روش را انتخاب میکنند، معمولا حرفه ای هستند. در این روش کلاهبردار یک جنس را از بین آگهی ها برای خرید انتخاب میکند .سپس با صاحب آگهی تماس برقرار کرده و اطلاعات کارت بانکی وی را برای پرداخت هزینه دریافت میکند.

از این پس کار اصلی کلاهبردار شروع میشود. همان جنس را با همان مشخصات در دیوار یا شیپور برای فروش آگهی میکند و مبلغی پایین تر از قیمت واقعی آن را درج میکند. سپس زمانی که برای خرید با وی تماس میگیرند قربانی های ساده و زود باور را انتخاب کرده و برای آنها شماره کارت بانکی صاحب اصلی جنس را ارسال میکند تا مبلغ را به حساب او واریز کنند.

پس از اینکه چندین نفر مبلغ مورد نظر را به حساب صاحب آگهی اصلی واریز کردند و مبلغ اصلی مورد معامله پرداخت شد، کلاهبردار جنس را دریافت کرده و خط همراه خود را خاموش میکند. پس از این مالباختگان میمانند و صاحب اصلی جنس آگهی شده که از همه جا بی خبر است.

  • کلاهبرداری با جازدن خود به جای فروشنده

این روش نیز مدتی است که توسط کلاهبرداران زیرک انجام میشود. در این روش مثلا کلاهبردار یک تلفن همراه را برای خرید انتخاب میکند. سپس با فروشنده تماس میگیرد و از وی میخواهد که جنس را با پیک برای او ارسال کند. اینجاست که قدرت بیان به کمک کلاهبردار می آید و فروشنده را راضی میکند که وجه را نیز به صورت نقدی به پیک تحویل داده و جنس را دریافت کند.

تا اینجا همه چیز عادی به نظر میرسد. اما این ختم ماجرا نیست. پس از ارسال جنس کلاهبردار شماره پیک را جهت هماهنگی از فروشنده دریافت میکند.سپس با پیک تماس میگیرد و خود را به جای فروشنده جا میزند و میگوید که خریدار پول را برایش کارت به کارت کرده و فقط جنس را به او تحویل دهد. پیک که از چیزی اطلاع ندارد جنس را تحویل خریدار داده و میرود و کلاهبردار هم گوشی خود را خاموش کرده و غیب میشود.

  • کلاهبرداری با عکس جعلی کالا

حتما شنیده اید که بعضی ها جوجه رو رنگ میکنن به جای قناری میفروشن. داستان این کلاهبرداری هم دقیقا همین است. در این شیوه کلاهبرداری ، فروشنده عکسی که متعلق به کالا نیست را درج میکند. خریدار نیز با مشاهده تصویر اقدام به خرید جنس میکند اما زمانی که آن را تحویل میگیرد متوجه میشود که جنسی که دریافت کرده با تصویری که درج شده است متفاوت است.

این نوع از کلاهبرداری نیز به تازگی رواج زیادی پیدا کرده است. برای جلوگیری میتوانید از فروشنده بخواهید تصاویری با نوع و نشان دلخواه شما از کالای درج شده ارسال کند.

بیشتر مطالعه کنید 

با طراحی سایت اقساطی و ارزان بدون بهره + سئو رایگان آشنا شوید

  • کلاهبرداری با فیش واریز جعلی

این روش نیز یکی از قدیمی ترین روش های کلاهبرداری در دنیای مجاززی میباشد. در این روش کلاهبردار یک فیش واریز جعلی برای شخصی که پیامک بانکی دریافت نمیکند ارسال میکند. فروشنده که تصور میکند وجه به حسابش واریز شده است جنس را برای کلاهبردار ارسال میکند.

  • فروش خودرو با کارشناس جعلی خودرو

کلاهبرداران همیشه خود را به روز نگه میدارند. در حال حاضر اکثر خریداران خودرو ، قبل از خرید اقدام به کارشناسی خودرو میکنند. این موضوع از زمانی که قیمت خودرو افزایش پیدا کرده است بسیار مهم تر شده است. اما کلاهبرداران نیز بیکار نمیشینند. در تازه ترین روش کلاهبرداری حتی به کارشناسی خودرو نیز باید شک کنید.

در این روش صاحب خودرو به سراغ فرد کلاهبردار میرود و از او میخواهد که خودروی وی را هنگام معامله کارشناسی کند. سپس در هنگام معامله کلاهبردار وارد شده و به عنوان کارشناس تمام عیب و ایراد های خودرو را انکار میکند. در این روش کلاهبرداری ، کارشناس تقلبی درصدی از مبلغ معامله را دریافت خواهد کرد.

  • روش های دیگر کلاهبرداری

با توجه به اینکه هر چند وقت روش های کلاهبرداری شناسایی شده و دیگر کلاهبرداران نمیتوانند از آنها استفاده کنند، دائما در حال ابداع روش های جدید هستند. بهترین روش جلوگیری از کلاهبرداری دقت در انجام معامله و همچنین معامله حضوری است.

کلاهبردارای اینترنتی

از من کلاهبرداری شده است، چکار کنم؟!

اول از همه متاسفیم که چنین اتفاقی برای شما افتاده است. شما باید ابتدا به مراجع قضایی مراجعه نمایید و دادخواستی مبنی بر کلاهبرداری تقدیم دادگاه نمایید. همچنین لازم است که آگهی مورد نظر را گزارش نمایید تا افراد دیگری قربانی نشوند. همچنین در حین مراحل قانونی اگر نیاز باشد که دیوار یا شیپور اطلاعاتی ارائه نمایند اینکار را خواهند کرد.

 

مقالات دیگر پاسخگو رایانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.